Mbjellje Flokėsh

Mbjellja e flokėve me metodėn FUIE; ėshtė njė proces minimal-invaziv. Si nė ēdo operacon estetik Dr Kul edhe ne ndėrhyrjen pėr mbjelljen e flokėve e pranon kėnaqėsinė e pacjentit si qellimin kryesor. Metoda FUE me tekniken e drejtė dhe planimetri realiste do tė tregojė se si nxirret njė rezultat natural dhe estetik.

Ne, Kirurget e Plastikes me dijeninė se mbjellja e flokėve ėshtė njė ndėrhyrje mikrokirurgjikale jemi ne konsesus se; "planimetri e drejte sebashku me tekniken e drejte dhe metoden FUE ofron njė rezultat perfekt". Kirurgjia estetike po zhvillohet ēdo ditė, dhe nderhyrjet pa qepje dhe nderhyrjet me te rehatshme ne periudhen pas operacionit po vleresohen me shume. Metoda FUE (follicle unite extraction) eshte nje per ketyre nderhyrjeve dhe simbolizon dhe shpjegon vetem procesin e marrjes se rrėnjės sė flokut. Suksesin ne mbjelljen e flokėve e vendos mė shumė teknika e mbjelljes sė rrėnjėve tė flokėve. Nė ditėt e sotme metoda qė pranohet si standart i artė ėshtė metoda "stick and plant"; qė do tė thotė hapja e kanalit me gjilpėrė dhe realizimi i mbjelljes menjėherė pas saj, standart i cili aplikohet nga kirurgė me famė nė tė gjithė botėn. Megjithėse ėshtė njė teknikė qė zgjat nė aspektin kohor dhe e vėshtirė, aspekti qė rezultati nuk mund tė dallohet nga flokėt kryesorė e bėn tė domosdoshme si teknikė. Mos harroni se si nė tė gjitha ndėrhyrjet estetike, edhe nė mbjelljen e flokėve qėllimi kryesor ėshtė tė arrihet njė rezultat permanent dhe natural pėr tė gjithė jetėn tuaj.

ēFARė ėSHTė FUE ?

Fue-follicle unit extraction- ėshtė procesi i marrjes se flokut ose grupit tė flokėve duke e prere lidhjen me lekuren ne forme gjysem rrethi dhe duke e ndarė nga shtresa nėn lekurė.

Perdorimi i paisjeve tė ashtėquajtura "micropunch" nė drejtim tė pėrshtatshėm dhe thellėsi tė pėrshtatshme mundėson mosdėmtimin e rrėnjėve tė flokėve. Terma "Fue" edhe pse ėshtė njė shpjegim pėr marrjen e rrėnjėve tė flokėve, nė ditėt e sotme simbolizon disa teknika pėr mbjelljen e flokėve. Periudha pas operacionit duke qenė se ėshtė mė e lehtė dhe e rehatshme se metoda FUT dhe nga avantazhet qe do pėrmendi ne vijim, shumica e pacjentėve e preferojne kėtė teknikė. Teknika Fue njihet si teknikė pa shenja si rezultat i plagėve nėn 1 mm qė nuk lejnė shenja gjatė pėrmirėsimit.

Pėrcaktimi i numrit tė greftėve

Floku neė zonėn dhuruese nė mes tė dy veshėve ku do merren rrėnjėt e flokėve duhen kufizuar me gjatėsinė 1mm. Nė kėtė zonė numri i njėsive follikule nė 1cm2 pėrcaktohet me nbjė program tė veēante kompjuteri. Dhe kėshtu llogaritet numri maksimum i greftėve qė mund tė merret. Ky numėr ėshtė 25% i njėsive totale tė follikulave.

Perdorimi i paisjeve tė ashtėquajtura "micropunch" nė drejtim tė pėrshtatshėm dhe thellėsi tė pėrshtatshme mundėson mosdėmtimin e rrėnjėve tė flokėve. Terma "Fue" edhe pse ėshtė njė shpjegim pėr marrjen e rrėnjėve tė flokėve, nė ditėt e sotme simbolizon disa teknika pėr mbjelljen e flokėve. Periudha pas operacionit duke qenė se ėshtė mė e lehtė dhe e rehatshme se metoda FUT dhe nga avantazhet qe do pėrmendi ne vijim, shumica e pacjentėve e preferojne kėtė teknikė. Teknika Fue njihet si teknikė pa shenja si rezultat i plagėve nėn 1 mm qė nuk lejnė shenja gjatė pėrmirėsimit.

Psh. Nėse jane shėnuar 150 copė nė 1cm2 dhe nė ēdo 1cm2 numri i njėsisė follikule ėshtė 70 copė, numri total i follikulave nė zonėn dhuruese ėshtė 150 x 70 : 10500.

25% i kėtij numri ėshtė 2625 greft. Kjo do tė thotė se nėse merren 2625 greft nė kėtė zonė nuk formohet ndonjė humbje dėndėsie. Nė zonėn ku do bėhėt mbjėllja vendosen 70 copė follikula teke nė cm2 per vijėn ballore dhe nė zonat e brėndshme 40 copė follikula 2'she per cm2 ėshtė e mjaftueshme. Kėto vlera nuk janė standarte pėr ēdo pacjent sepse ato mund te ndryshojnė nga faktorė tė ndryshėm. Kėto janė:

Ngjyra e flokėve

Diametri i flokut

Ndryshimi i kontrastit ndėrmjet ngjyrės sė lėkurės dhe flokut

Forma e flokut, i drejtė ose kaēurrela

Sipas kėtyre faktorėve ndryshon numri i greftėve tė nevojshem per vijėn ballore dhe zonėn e brėndshme.

Anestezi Lokale

Meqė metoda Fue ėshtė njė metodė pa dhimbje, dhe periudha pas procesit ėshtė pa dhimbje ne krahasim me metodėn FUT ngaqė nuk ka prerje kirurgjikale dhe tension nė lėkure, e mundėson anestezinė lokale. Meqė procesi fillon me marrjen e rrėnjėve tė flokėve zonės sė flokė nė mes dy veshėve duhet ti aplikohet anestezi lokale. Duke pėrdorur anestezi i jepet vetėm ne pikat e nevojshme dhe keshtu mundėsohet bllokazhi nervor i tė gjithė zonės dhuruese. Kėshtu qe gjatė marrjes sė rrėnjėve nuk pacjenti nuk njen ndonjė dhimbje. Nė tė njėjtėn kohė solucionit anestezik lokal i shtohet adrenalinė gjė e cila pengon hemoragjinė si dhe zgjat kohen e efektit te solucionit anestezik. I njėjti bllok anestezie dhe injeksion serumi adrenaline pėrdoret pėr zonėn ku do bėhet mbjellja. Efekti tkurrės i adrenalinės pengon hemoragjinė dhe si pasojė e kėsaj mpiksjen. Pėrveē kėsaj serumi me adrenalinė qė injektohet nėn lėkurė e ndan shtresėn qė do bėhet mbjellja nga shtresat e tjera qė janė mė thellė nė mėnyrė qė gjate mbjellje kur hapen kanalet tė mos dėmtohet rrjeti i damarėve nėnlėkurė.

Prensibet e mikrokirurgjise dhe instrumentat

FUE ėshtė njė procedurė komplet mikrokirurgjike qoftė gjatė marrjes sė rrėnjėve, ashtu edhe gjatė mbjelles. Gjatė kohės sė operacionit pėrdoren syze mikroskopi qė quhen loupe dhe janė me kapacitet tė ndryshėm zmadhimi. Pėrveē nxjerrėsve te njėsive follikule me diameter 0.6-0.75.0.8mm pėrdożren edhe gjilpėra pė tė hapur kanale dhe mbjellje nė kėnde dhe dėndėsi tė duhur. Kirurgu plastik me pėrvojė mikrokirurgjie dhe shpirt artisti; duke hapur kanalin me njė dorė, realizon mbjelljen e flokėve nė kėndin e duhur me dorėn tjetėr dominante.

Pėrgatitje pėrpara operacionit

Nė pregatitjen pėrpara operacionit dhe gjatė planifikimit duhet te merren parasysh kėto 5 kritere.

Mosha; percaktimi i paternit tė rrėnjes, tė ketė dobi nga kurimi medikal, nėse ėshtė planifikuar pėr mbjellje flokėsh ndryshimet nė fytyrė nga mosha dhe ndryshimi i dizenjimit tė vijės ballore si pasojė e kėsaj sė fundit.

Duhet tė kihet kujdes diametri i flokėve nė zonėn dhuruese gjė e cila do tė ndikojė nė dėndėsinė e flokėve nė zonėn e mbjellur. Njė numėr i njėjtė flokėsh por mė diametėr mė vogėl do rezultojė nė njė pamje me flokė mė tė rrallė.

Dėndėsia e flokėve nė zonėn dhuruese; pėrcaktimi para operacionit i numrit tė njėsive follikule nė 1cm2 dhe marrja maksimumi 25% vendos numrin total tė njėsive qė do tė merren. Nėse do tė merrej mė shumė se 25% zona dhuruese do te kishte flokė tė rrallė.

Grada e rėnies sė flokėve; ndoshta kjy ėshtė kriteri mė i rėndėsishėm nė zgjedhjen e kandidatit pėr operacion. Ky kritėr ėshtė i rėndėsishėm edhe nė pėrcaktimin e vijės ballore. Grada e rėnies sė flokėve vlerėsohet nga njė skala e percaktuar nga Norėood.

Rezultati qė pret pacjenti ėshtė i rėndėsishėm sepse pas konsultimit pėrcaktohet nėse ėshte realist apo sipas rezultatit me FUE.

Sepse nėse pacjenti nė pritjet e tij nuk ėshtė realist dhe kėto nuk merren nė konsideratė, rezultati pas operacionit nuk do tė jete i mjaftueshem sepse zona ku do behet mbjellja do duket me e rrallė. Nuk duhet tė harrojmė se greftėt qė kemi duhet ti mbjellim nė zonen e duhur me dėndėsinė e duhur, si dhe FUE ėshtė njė proces qė mund tė pėrseritet pas 6 muajsh. Nėse ėshte e nevojshme operacioni duhet tė shtyhet si ēdo operacion tjetėr estetik nėse pacjenti nuk ėshtė realist nė rezaltatin qė ai pret.

Planifikimi i vijės sė flokėv

Dizenjimi i vijės sė flokėve ėshtė treguesi me i rėndėsishem i mbjelljes sė flokėve. Nėse zona ku do bėhet mbjellja gjenden fije foku tė holla dhe tė dobeta, nėse vija e flokėve gjindet, nje mbjellje e flokėve duke pėrdorur kėtė vije do tė ketė njė rezultat tepėr natural. Nėse nevojitet njė dizenjim, kjo gjė duhet tė bėhet sipas anatomisė sė fytyrės duke patur parasysh hyrjet dhe daljet e njė vije floku normale. Nė vijen e flokut duhet tė pėrdoren ne menyrė tė dendur greft follikula teke.

Marrja e rrėnjėve tė flokėve

Marrja e rrėnjėve tė flokėve bėhet me anė tė tubave prej titani qė quhen micropunch dhe me diametėr 0.6-0.75-0.8mm, tė cilat jane te mprehta dhe futen paralel me rrėnjėn e flokut dhe e ndan ate nga lėkura qė ėshtė ngjitur. Eksperienca e kirurgėve bėen qė tė mos hyjnė thellė duke i dėmtuar rrėnjėt e flokėve. Sė fundmi rrėnjet qė gjinden nė shtresa mė tė thėlla dhe tė lira nxirren me njė mikropencetinė speciale duke formuar njė trakcion rrethor. Flokėt ndahen sipas numrit tė rrėnjėve dhe mbahen ne +4 gradė njė njė solucion special, dhe me anė tė kesaj mund tė qėndrojne tė gjalla deri nė 8 orė.

Metoda stick and plant

Kjo metodė njihet ndryshe edhe si mbjellje me gjilpėrė. Kėtu qėllimi ėshtė realizimi i njė mbjellje nė dėndėsinė dhe kėndin e duhur (nė vijėn ballore nevojitet njė mbjellje afersisht 30-40 gradė me drejtim pėrpara) pa shkaktuar ndonjė traumė nė lėkurė. Nė metodėn klasike tė mbjelljes sė flokėve pėrdoren paisje metali tė quajtura slit tė cilat janė nė diametra tė ndryshėm ose bisturi dhe me kėto hapen kanale vertikale dhe pasi ky proces mbaron pėr tė gjitha greftėt fillon mbjellja.

Metoda klasika ka disa dizavantazhe.

Mundesia e dėmtimit tė rrjetit tė damarėve nėn lėkurė ėshtė i lartė.

Nuk mundėson mbjelljen e flokėve nė kėnde tė nevojshme gjė e cila e tregon flokun mė tė rrallė dhe qėndron vertikal me lėkurėn gjė qė ėshtė larg flokut natural.

Tauma nė formė prerje do tė bie nė sy. Nė metodėn stick and plant nuk gjindet ndonjė prerje ose difekt, gjė kjo qė lejon mbjelljen e mė shume greftėve nė cm2. Me pėrcaktimin e duhur tė kėndit, flokėt tuaj tė mbjellė nuk do tė mund tė dallohen nga flokėt tuaj normal.

Pas operacionit

Menjeherė pas operacionit nė zonėn ku ėshtė bėrė mbjellja nė ēdo vėnd ku ėshtė vendosur greft do te kete dregeza tė cilat do tė bien brenda javės. Pasi kėto tė bien flokėt e rinj do fillojnė tė zgjaten pak dhe kėtu do tė vėreni qė procesi ecėn nė rregull. Mirėpo zgjatja reale dhe permanente do tė fillojė pas muajit tė tretė. Nė fillim flokėt janė tė holle dhe nga muaji 5-6. flokėt arrijnė nė trashėsine e duhur. Nė fund te vitit tė parė flokėt marrin pamjen finale duke mos rėnė mė.